DUK
Dažnai užduodami klausimai
Kaip vyksta Tomatis terapija?
Pirmiausia vyksta konsultacija ir ištyrimas, sudaroma individualizuota programa.
Uždedamos ausinės taip, kad gerai liestųsi su galvos kaulais, tam taip pat pagelbėja prilaikantis raištis.
Tuomet klausomasi muzikos ir užsiimama mėgiama veikla: vaikai žaidžia žaidimus, suaugę gali tiesiog mėgautis muzika, skaityti knygą ar piešti.
Mažiems vaikams, ypač sensoriškai jautresniems, taip pat autistiškiems vaikams rekomenduojame pratintis iš anksto namuose būti su ausinėm klausant mėgstamos muzikos ar pasakų.
Koks terapijos poveikis bei efektyvumas?
Tomatis metodo efektyvumas
Pagerėja girdimasis dėmesys, savęs suvokimas erdvėje, vaikai pradeda domėtis aplinka, ją tyrinėti ir tarti daugiau garsų, kiti pradeda dainuoti, ko anksčiau nedarydavo.
Vieniems pagerėja miego kokybė, kiti pradeda valgyti įvairesnį maistą, dar kitiems susireguliuoja asmens higienos, tualeto įgūdžiai. Vyresniems vaikams lengviau susikaupti mokytis, palengvėja užsienio kalbų mokymasis dėl gebėjimo geriau diferencijuoti užsienio kalbos garsus, tartį.
Suaugusieji jaučiasi ramesni, labiau atsipalaidavę ir motyvuoti savo veiklose, geriau girdi ir geba ištarti užsienio kalbos žodžius.
Terapinis ciklas
Metodo nuoseklumas yra viena iš kertinių dalių, tad norint pasiekti puikių rezultatų reikalingi bent 3 klausymo ciklai, kitu atveju, geriau net nepradėti. Taip pat būtina išlaikyti tinkamas pauzes tarp klausymųsi:
- po pirmojo ciklo: 4-6 savaičių tarpas,
- po antrojo: 1,5-2 mėnesio,
- po trečiojo 2-4 mėn. pertrauka.
Tolimesnis Tomatis® ciklų skaičius nėra ribojamas, tai labai individualu, pagal kiekvieno kliento poreikius.
Kiek reikės Tomatis® klausymosi ciklų ir koks bus efektyvumas priklauso ir nuo pačio vaiko ugdymosi poreikių, sutrikimų disbalanso.
Būtina individuali konsultacija
Diagnozė ir gydytojų išrašai šiuo atveju yra daugiau gairės klausymosi programų sudarymui. Pagrindas yra individuali konsultacija su vaiko tėvais, nes jie geriausiai pažįsta savo vaiką ir žino jo gebėjimus.
Ar gali vaikas kol taikome Tomatis® metodą papildomai lankyti kitus užsiėmimus (pvz. logoterapijos, ergoterapijos, kineziterapijos)?
Taip, gali, jei tik pačiam vaikui tai nebus per didelis krūvis ir nepervargs.
Ar galima klausyti namuose?
Taip, Tomatis® įranga patogi naudoti ir namuose, tiesiog reikia laikytis specialisto rekomendacijų. Laiku krauti įrangą, prižiūrėti ar vaikas tinkamai užsidėjęs ausines, sugalvoti jam veiklos ir užsiėmimų.
O ką veikti besiklausant muzikos? Ar yra ko negalima daryti?
Klausymo metu vaikams galima žaisti įvairiausius žaidimus, tiek stalo žaidimus, piešti, spalvinti, konstruoti, lipdyti, jeigu patinka daryti įvairias lavinančias užduotis, tai kas vaikui patinka ir jis jaučiasi smagiai. Vengti ekranų, telefonų, televizoriaus, kompiuterio. Galima pasivaikščioti lauke. Motyvuoti smagia, mėgstama veikla.
Ar Tomatis® metodas dažniausiai taikomas vaikams, kurių kalbos raida atsilieka ir turintiems mokymosi sunkumų?
Nors pats metodas buvo kurtas suaugusiems, tačiau ilgametė tyrimų patirtis parodė, kad jis labai veiksmingas dirbant su vaikais, kurių kalbos raida vėluoja ar turinčiais mokymosi sunkumų, ypač dėmesio sutrikimų, emocinio bendravimo sunkumų, turintiems įvairiapusį raidos sutrikimą.
Tačiau taip pat šis metodas populiarus ir tarp suaugusiųjų, ypač muzikantų, dainininkų, taikomas saviugdos tikslais, kovojant su depresija ar mokantis užsienio kalbos, taip pat nėščiųjų, nes vaisius jau nuo 5 nėštumo mėnesio girdi, taip klausant mamai, tuo pačiu ir mažasis įsčių gyventojas girdi, nes garsas sklinda motinos kaulais.
Ar galima klausytis iškart antro ciklo, nes vaikas labai mėgsta klausytis muzikos?
Tarp Tomatis® ciklų būtinos pertraukos. Tuo metu smegenys pailsi, įsisavina gautą stimuliaciją, persitvarko neurosensoriniai ryšiai. Po pirmo ciklo mėnesio – pusantro pertrauka, po kitų ciklų dviejų – keturių mėnesių pertrauka.
Kur galėčiau rasti daugiau informacijos apie mokslinius tyrimus?
Informaciją apie tyrimus galite rasti TOMATIS svetainėje.
Kuo skiriasi klausymas edukaciniame centre ir namuose?
Edukaciniame centre dirba specialistai, kurie ne tik prižiūri vaiką, bet ir sugalvoja jam puikios lavinančios veiklos. Dažnai kitoje, ne namų aplinkoje, vaikai kitaip elgiasi, jiems lengviau ir įdomiau bendradarbiauti su specialistais, neprailgsta klausymo laikas. O namuose tėvai patys turi užimti vaiką ir prižiūrėti įrangą, tačiau patogiau tas, kad galima klausytis patogiu laiku, nereikia kasdien į užsiėmimus vežioti vaiko.
Ar teikiate Tomatis® paslaugą visoje Lietuvoje?
Taip, Tomatis® galima klausytis centre arba nuomotis įrangą į namus visoje Lietuvoje.
Ar galiu Tomatis® programos klausytis savo namuose?
Metodas moderniai patobulintas ir technologiškai pažengęs: įrangą sudaro mini kompiuteris ir ausinės, gali būti tiek laidinės, tiek belaidės, vėlesniuose etapuose jungiamas mikrofonas.
Tomatis® specialistas sudaro programą, įrašo ją į kompiuterį, apmoko kaip naudotis ir prižiūrėti įrangą, kad klientas galėtų klausyti namuose. Nuolat palaiko kontaktą su klientu jeigu kyla kokių sunkumų ar neaiškumų.
Ar didelės eilės?
Eilės dažniausiai susidaro dėl to, kad šeimai iškart rezervuojamas konkretus laikas visiems trims ciklams. Prioritetas teikiamas esamiems klientams.
Ar visiems vaikams yra vienoda klausymo trukmė?
Standartinė klausymo trukmė yra 80 minučių per dieną ir 14 dienų, tačiau vaikams iki 5 metų klausymo trukmė mažesnė. Klausymo programos ir trukmė parenkamos individualiai.
Ar galimas programų taikymas turintiems epilepsiją?
Taip, turime specialias programas pritaikytas jautresniems, taip pat ir susiduriantiems su epilepsija.
Ar galiu įprastai per namų garso sistemą klausytis Mocarto muzikos ir gauti tą patį efektą kaip Tomatis®?
Tomatis® įranga yra specialiai suprojektuota, ausinės nėra įprastinės, jose įmontuota speciali metalinė plokštelė, kad garsas sklistų ir per kaulą, ne tik girdėtume ausimis. Taip sukuriamas Tomatis® efektas, kuris palaiko smegenų būklę sužadinimo būsenoje.
Žmogaus smegenys turi unikalią savybę, nekreipti dėmesio, ypač kai kažką veikiame ir dėmesys nukrypsta kažkur kitur, tada suprantame, kad net negirdėjome kas vyko aplink mus. Tomatis® metodo išskirtinumas ir yra neleisti smegenims nekreipti dėmesio. Taip pat nėra klausomasi vien įprastos Mocarto muzikos, ji yra perdirbta ir programiškai pakoreguota, pašalintas tam tikras žemesnių dažnių diapazonas, kuris įprastai mus labai vargina.
Dabar yra galimybė Tomatis® metodą taikyti vien tik su Mocarto muzika arba derinti su Grigališkaisiais choralais. Ne visada vaikai juos mėgsta, nes jiems skamba neįprastai, senoviškai, bet monotoninis dainavimas atpalaiduoja smegenis ir kūną, leidžia geriau pasisavinti informaciją, teigiamai veikia mūsų parasimpatinę nervų sistemą, tiesiog kai kuriems juos reikia prisijaukinti.
Aš (ar mano vaikas) esame išsityrę klausą ar Tomatis® ištyrimas yra tikslingas?
Tomatis® ištyrimo aparatu ištiriama ne pats girdėjimo aspektas, o klausymosi įgūdžiai, jautrumas garsui, gebėjimas diferencijuoti skirtingų dažnių garsus, išskirti kokius dažnius ir kokiame diapazone atskirai girdi kairė ir atskirai dešinė ausis. Galima nustatyti dominuojančią ausį, kas svarbu įsisavinant gautą informaciją, mat kairiausiai informaciją priima lėčiau. Klausymosi įgūdžius galima koreguoti Tomatis® metodo pagalba.
Ar vaikas su ausinėmis sugebės išbūti?
Viskas priklauso nuo tėvų nusiteikimo, vaiko motyvacijos ir pajautimo, kad ausinės gi nieko blogo nedaro. Klausant reikia užsiimti vaikui smagia veikla, išskyrus TV ir kompiuterio ekranus. Pasiūlyti jam patinkantį užsiėmimą. Tikrai nereikia sėdėti ir įdėmiai klausyti. Ausines prilaiko juosta, galima ne tik ramiai žaisti bet ir pabėgioti, suptis ant sūpynių ar važinėtis paspirtuku!
Jeigu vaikui tikrai sensoriškai sunku, visada rekomenduojama po truputį prisijaukinti ausines, galima ir klausymo laiką išskaidyti per kelis kartus. Kartu su mūsų centro specialistais esame sukūrę superherojus kiškius, kurie rodo pavyzdį vaikams kaip klausytis su ausinėmis, be to galima iš anksto įsigyti Tomatis® Infinite ausines ir pratintis po truputį kol vaikas bus pasirengęs ilgesnei programai.
Kaip galėčiau įsigyti įrangą?
TOMATIS DEVELOPPEMENT S.A. įrangą parduoda tik sertifikuotiems Tomatis® metodo specialistams, kuriais tampama baigus specialius mokymus ir gavus licenciją teikti paslaugas.
Norintiems tapti Tomatis® specialistais taikomi, tam tikri išsilavinimo reikalavimai ir darbo patirties reikalavimai. Pandeminė situacija pasaulyje paskatino TOMATIS DEVELOPPEMENT S.A organizaciją sukurti specialias Tomatis® INFINITE ausines su įrašytomis paruošiamosiomis programomis, tai asmeninės kliento ausinės, jas turėdamas klientas gali kreiptis į mūsų edukacinio centro specialistą, kad jam sudarytų individualizuotą programą ir išsinuomoti kompiuterį su įrašyta individuolizuota programa, prie šio kompiuterio galės prijungti savo ausines.
Kaip patikrinti ar turite reikiamą licenciją užsiimti šia veikla?
Visi licencijuoti specialistai skelbiami oficialiame Tomatis® puslapyje. Mūsų licenciją galite peržiūrėti Tomatis® svetainėje.
Ar visų Tomatis® specialistų kvalifikacija yra vienoda?
Tomatis® specialistai turi ne vienodą kompetenciją ir galimybes, bei specializuojasi tik tam tikrose srityse: pvz., vieni dirba su vaikais, kiti su suaugusiais. Būtina pasidomėti specialisto išsilavinimu bei kvalifikacijos lygiu.
Yra keturi Tomatis® sertifikacijos lygiai:
- Žemiausios kvalifikacijos specialistai yra pirmo lygio specialistai (taiko standartines programas),
- antro lygio specialistai, kurie jau turi kompetencijos atlikti klausymosi ištyrimą specialiu audiometru ir keisti programų parametrus pagal poreikius,
- trečio lygio konsultantai sukuria individualizuotas programas, dirba ne tik su pasyviomis (muzikos klausymo) bet ir su aktyviomis (darbas su mikrofonu ir kliento balsu) metodo fazėmis.
- Na, o aukščiausio ketvirto lygio konsultantai jau gali specialios įrangos pagalba įrašyti motinos balsą ir jį pakeisti taip, kad vaikas girdėtų balsą tokį, kokį girdėjo būdamas mamos įsčiose.
Kokioje knygoje galėčiau plačiau paskaityti apie Tomatis® metodą lietuvių kalba?
Apie Tomatis® metodą lietuvių kalba galite paskaityti neuroplastiškumą analizuojančio mokslininko psichiatro Norman Doidge knygos „Smegenų gebėjimas gyti” 8 skyriuje.
Turite klausimų?
Mielai atsakysime į jūsų klausimus. Užpildykite kontaktinę formą.
Atsakysime sekančią darbo dieną.